Ενημέρωση για τις μεταγραφές (προθεσμίες)

Επιτρέπεται η μετεγγραφή μαθητών/τριών της Α΄ τάξης ΓΕ.Λ., δημόσιων και ιδιωτικών σε Α΄ τάξη δημόσιων ΕΠΑ.Λ. και αντιστρόφως. Οι μετεγγραφές αυτές πραγματοποιούνται από την αρχή του σχολικού έτους μέχρι τη λήξη του Α΄ τετραμήνου.

Κατηγορίες start

Μήνυμα του Δ/ντή του ΕΠΑΛ Αίγινας, για τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών εξετάσεων 2017

Τα αποτελέσματα των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων, αποτελούν επιβεβαίωση της ανοδικής πορείας επιτυχιών του σχολείου μας, κατά τα τελευταία έτη. Μεγάλη επιτυχία για το σχολείο μας η εισαγωγή αριστούχου μαθητή μας στο Πολυτεχνείο Κρήτης.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στις οικογένειές τους, που με τα αποτελέσματα, είδαν τους κόπους  και τις αγωνίες τους,  να “πιάνουν τόπο” και να υλοποιούνται τα όνειρά τους. Αυτό να τους γίνει μάθημα και οδηγός στη ζωή τους, ότι οι επιτυχίες δεν χαρίζονται, αλλά κατακτιούνται, με συνεχή μεθοδική προσπάθεια, κόπους και θυσίες.

Για τα παιδιά που προσπάθησαν και δεν τα κατάφεραν, αλλά και όσοι σ’ αυτή τη φάση δεν προσπάθησαν, δεν πρέπει να ξεχνούν, ότι η ζωή συνεχίζεται και οι ευκαιρίες δίνονται ξανά και ξανά. Άλλωστε, μπορούν είτε να ξαναδοκιμάσουν, είτε να βρουν την επαγγελματική τους πορεία, μέσα από τα εφόδια και τις προοπτικές  που τους έδωσε το σχολείο τους.

Με την  ευκαιρία, θα ήθελα να απευθύνω μήνυμα, στα παιδιά που τελείωσαν το Γυμνάσιο και πρόκειται να επιλέξουν Λύκειο.

Η επιλογή του Επαγγελματικού Λυκείου, με τα χαρακτηριστικά που η πολιτεία έχει προσδώσει σ’ αυτά τελευταία, συνιστά μια σταθερή και αξιόπιστη επιλογή, για επαγγελματική αποκατάσταση, μέσα από πολλές ειδικότητες.

Κατά τη διάρκεια των σπουδών του (ιδιαίτερα στη πρώτη τάξη), ο μαθητής μέσα από τα προσφερόμενα μαθήματα και την πληροφόρηση από τους Καθηγητές του, “ανακαλύπτει” τα ταλέντα του και επιλέγει τον τομέα και την ειδικότητα που του ταιριάζει.

Τελειώνοντας ο μαθητής το Επαγγελματικό Λύκειο, αποκτά:

• Απολυτήριο Λυκείου,
  • Πτυχίο, με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, επιπέδου 4,
  • Δικαίωμα πρόσβασης σε ΤΕΙ και Πανεπιστήμια,
  • Δικαίωμα συνέχισης σε μεταλυκειακό έτος (4ο) – τάξη μαθητείας, με αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών, επιπέδου 5.

Τέλος να υπενθυμίσουμε στους ενδιαφερόμενους, ότι οι εγγραφές και μεταγραφές συνεχίζονται το Σεπτέμβριο.

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

Αποτελέσματα Πανελλαδικών, για το ΕΠΑΛ Αίγινας

Κωδ. Υποψηφ. Επώνυμο Όνομα Όν. Πατρός Όν. Μητρός Σχολή Επιτυχίας Ίδρυμα
17105181 ΒΑΤΙΚΙΩΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ (ΠΕΙΡΑΙΑΣ) ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ
17105184 ΓΑΛΑΡΗ ΣΤΕΦΑΝΙΑ ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΙΩΑΝΝΑ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) ΤΕΙ ΘΕΣ/ΚΗΣ
17105166 ΔΡΥΜΩΝΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΥΡΤΩ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Τ.Ε. (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ
17105177 ΛΑΔΑΣ ΜΙΧΑΗΛ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΜΕΣΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ Τ.Ε.  (ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ) ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
17105157 ΜΕΡΑΜΒΕΛΙΩΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΧΑΝΙΑ) ΠΟΛ/ΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
17105158 ΜΠΟΓΡΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ Τ.Ε. (ΧΑΛΚΙΔΑ) ΤΕΙ  ΣΤΕΡ. ΕΛΛΑΔΑΣ
17105160 ΣΟΛΩΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΑΕΝ
17105165 ΤΕΣΣΕΡΗ ΖΩΗ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΛΑΡΙΣΑ) – ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
17105174 ΤΟΓΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Τ.Ε. (ΠΕΙΡΑΙΑΣ) ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πρόγραμμα επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου

Υπουργική Απόφαση, με την οποία καθορίζεται το πρόγραμμα των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων του Σεπτεμβρίου. Το προσεχές διάστημα θα οριστούν και τα Εξεταστικά Κέντρα.

2017_7_27_Προγραμμα_2017_Υ_Α__ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ

Θερινή εφημερία – Υποστήριξη κατάθεσης Μηχανογραφικού

Α) Η θερινή εφημερία του σχολείου, γίνεται κάθε Δευτέρα.

Β) Η υποστήριξη κατάθεσης του Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.), θα γίνει την Πέμπτη 6-7-2017 και την Παρασκευή 14-7-2017.

Η προθεσμία για την υποβολή των Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ.) 2017 παρατείνεται μέχρι και την Τρίτη 18-7-2017.

Κατηγορίες start

Εγγραφές μαθητών στο ΕΠΑΛ Αίγινας, για το νέο σχολικό έτος 2017/18

Οι εγγραφές των μαθητών των ΕΠΑΛ, θα γίνουν για πρώτη φορά ηλεκτρονικά. Για το σκοπό αυτό, καλούμε όλους τους μαθητές (Α΄, Β΄, και Γ΄ τάξης), να επισκεφθούν το ΕΠΑΛ Αίγινας, μαζί με τους Γονείς – Κηδεμόνες τους, κατά το χρονικό διάστημα από 19-06-2017 έως 23-06-2017 , προκειμένου να δηλώσουν τις επιλογές τους.

Οι μαθητές/τριες που εμποδίστηκαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας ( π.χ. λόγοι υγείας, σοβαροί οικογενειακοί λόγοι κ.α.) δύνανται να εγγραφούν από την 1η έως την 11η Σεπτεμβρίου 2017 στα υπάρχοντα τμήματα.

Οι Γονείς – Κηδεμόνες θα πρέπει να έχουν μαζί τους, τους Κωδικούς taxis.

Αναλυτικές Οδηγίες για την Εγγραφή στα ΕΠΑΛ

ΕΠΑΛ Αίγινας Τομείς – Ειδικότητες

Τομείς  και ειδικότητες, που θα λειτουργήσουν κατά το σχ. έτος  2017/18.

Β΄ ΤΑΞΗ:

• Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας