Δύο νέες επιλογές για τους αποφοίτους ΕΠΑΛ

Δύο νέες επιλογές αποκτούν οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ  με το σχέδιο νόμου που περιέχει τις προβλέψεις για την ίδρυση του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.

Όπως είναι ήδη γνωστό από χθες, που κατατέθηκε το εν λόγω νομοσχέδιο στη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής, προβλέπεται η αύξηση από 1% σε 5% του ειδικού ποσοστού εισαγωγής στα Πανεπιστήμια των αποφοίτων των ΕΠΑΛ μέσω των Πανελλαδικών. Το ποσοστό αυτό είναι επιπλέον των θέσεων του συνολικού αριθμού εισακτέων σε τμήματα αντίστοιχα με τους τομείς από τους οποίους αποφοιτούν και σε τμήματα τα οποία είναι κοινά για τους αποφοίτους όλων των τομέων.

Ακόμη, ιδρύονται στα ΑΕΙ (πανεπιστήμια και ΤΕΙ) τα Κέντρα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ΚΕΕ), στα οποία θα οργανώνονται διετή προγράμματα επαγγελματικής εκπαίδευσης για αποφοίτους των ΕΠΑΛ. Τα ΚΕΕ θα παρέχουν διπλώματα επιπέδου 5 του Εθνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων και η φοίτηση θα είναι δωρεάν.

Έτσι, οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ με την ολοκλήρωση των σπουδών τους θα μπορούν να ενταχθούν απευθείας στην αγορά εργασίας, με βάση το πτυχίο της ειδικότητάς τους, επιπέδου 4, είτε να επιλέξουν μία από τις τέσσερις επιλογές συνέχισης της κατάρτισής τους:

1. Να φοιτήσουν στο νέο θεσμό του προαιρετικού «Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας», με το οποίο τους δίνεται η δυνατότητα ασφαλούς ένταξης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον σε επιχειρήσεις του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα υπό την εποπτεία του σχολείου, με πλήρη εργασιακά δικαιώματα και να αποκτήσουν πτυχίο επιπέδου 5.

2. Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: Στα ΤΕΙ με ειδικό ποσοστό θέσεων με κατώτατο όριο το 20% και στα πανεπιστήμια σε ποσοστό επιπλέον θέσεων 5%.

3. Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα διετή προγράμματα επαγγελματικής εκπαίδευσης που θα οργανώσουν τα ΑΕΙ.

4. Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα ΙΕΚ –με φοίτηση 3 εξαμήνων στην ίδια ειδικότητα ή 5 εξαμήνων για την απόκτηση νέας– και να αποκτήσουν πτυχίο επιπέδου 5.

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ

Κατηγορίες start

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Προς τους γονείς και κηδεμόνες, μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αίγινας

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου ΕΠΑΛ Αίγινας, σας καλεί να προσέλθετε την Παρασκευή 16/2/2018 στις 12:00  στο σχολείο, για  παραλαβή ελέγχων 1ου Τετραμήνου.

Τι περιλαμβάνει το νομοσχέδιο για την ίδρυση του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής που κατατέθηκε την Πέμπτη στη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της βουλής, σχετικά με τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ και ποιες οι νέες προοπτικές μετά το Λύκειο

Πηγή: Πενταπλασιάζονται οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ που θα εισάγονται στα ΑΕΙ | Παιδεία | News 24/7

Κατηγορίες start

ΕΠΑΛ Αίγινας Τομείς – Ειδικότητες

Τομείς  και ειδικότητες, που  λειτουργούν κατά το σχ. έτος  2017/18.

Β΄ ΤΑΞΗ:

• Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας